Nuhkija Obama: Yes We Scan

by Virgo Kruve

Praeguseks on enam kui pool aastat maailmale avalikustatud Edward Snowdeni dokumente USA agentuuri NSA elektroonilisest luurest. Viimane kuu on paljastuste osas olnud eriti aktiivne. Eriti jahmatav oli viimane teade, et jälgida suudeti isegi internetti ühendamata arvuteid ja neid juhtumeid oli sadu tuhandeid, kus kasutati USB kaableid ja raadiosagedusi.

17. jaanuaril pidas Barack Hussein Obama nuhkimise regulatsiooni muutmise kohta kõne. Mis sealt meelde jäi oli pigem see, et õigustas NSA tegevust ja lubas andmete kogumise viia mingisse teise asutusse. Samuti lõpetada sõbralike poliitikute (näiteks Angela Merkel) jälgimise aga mitte välisriikide jälgimist.

Jääb mulje, et see oli väike ülevärvimine oma imago päästmiseks. Võrreldes nende jahmatavate paljastustega senisest massilisest andmete salvestamisest tavaliste inimeste tegevuse kohta, siis on see väga väike muutus. Õnneks saab tema ametiaeg läbi 2016. aastal ja rohkem teda presidendina ei nähta kui ta just 2020. aastal uuesti ei proovi. Tema teine ametiaeg saab igal juhul olema probleemsem kui esimene, mille aega jääb ilmselt üks suurimaid panganduskriise, mis levis ka teistesse sektoritesse (ehitusmull ja võlamull).